PIC18F6585 Microchip Integrated Circuit SPI Interface 512 Kbit
    Buy cheap PIC18F6585 Microchip Integrated Circuit SPI Interface 512 Kbit from wholesalers
    Ask Lasest Price
    Brand Name : MICROCHIP
    Model Number : PIC18F6585
    Price : Communicable
    Payment Terms : D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
    Supply Ability : 10000PCS PER WEEK
    • Product Details
    • Company Profile
    MICROCHIP PIC18F6585 ic storage box Ic Chips Integrated Circuits
    Electronic Components
    PIC18F6585
    Our 8-bit PIC® and AVR® MCUs Use the combination of readily customizable peripherals and the industry's most code-efficient architectures to bring multiple functions to a single chip with minimal programming. PIC24 MCUs are well suited for applications that need eXtreme Low Power (XLP) performance or have outgrown the performance or memory capabilities of an 8-bit MCU and can benefit from staying within a common ecosystem. Offering up to 100 MHz performance per core, the dsPIC33 family of DSCs provides fast deterministic response and real-time control capabilities for advanced sensing and control, high-performance general embedded, touch, motor control and digital power applications. Our 32-bit MCUs provide performance and functional capabilities to meet design needs across a wide variety of applications.
    Manufacturer:
    Microchip
    Product Category:
    EEPROM
    RoHS:
    Details
    Mounting Style:
    SMD/SMT
    Package / Case:
    SOIC-8
    Interface Type:
    SPI
    Memory Size:
    512 kbit
    Organization:
    64 k x 8
    Supply Voltage - Min:
    1.8 V
    Supply Voltage - Max:
    5.5 V
    Minimum Operating Temperature:
    - 40 C
    Maximum Operating Temperature:
    + 85 C
    Maximum Clock Frequency:
    20 MHz
    Access Time:
    25 ns
    Data Retention:
    200 Year
    Supply Current - Max:
    10 mA
    Packaging:
    Tube
    Brand:
    Microchip Technology
    Moisture Sensitive:
    Yes
    Operating Supply Voltage:
    1.8 V to 5.5 V